חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

Nikon D300

מאת:


הNikon D300 היא המדרגה החדשה של ניקון לקראת המצלמות המקצעיות של החברה. כמו הNikon D200, המצלמה החדשה מציעה למשתמש את מיטב הטכנולוגיות המתקדמות של ניקון במחיר שווה לכל נפש עם כישרון.
אנחנו חייבים להודות שניקון נוקטת בגישה מאוד אגרסיבית בשנים האחרונות. דווקא אחרי הD200 שחשבנו שיהיה קשה לבקש יותר מניקון, אנחנו מקבלים את צמד החמד Nikon D3/D300. זוג המצלמות הללו הם נגזרת אחת של השנייה, הייאנג של היאנג אם תרצו או הבוני של קלייד. מבחינה שיווקית, לפתח ולהשיק את זוג המצלמות הללו יחד היא מעשה אמיץ. סביר שהיה קשה לאנשי ההנדסה של ניקון לעמוד משימה ובזמנים שאנשים השיווק הציבו. זה בטח עכשיו עוד יותר קשה לקנון, לעקוב אחר אחוזי חלוקת השוק החדשים.
התרשמות ראשונית
זו אתה הגברת בשינוי אדרת, לפחות כך נראה מבחוץ. אך ישנים הרבה מאוד שיפורים קטנים שפשוט חיכינו להם. למשל, אחד השינויים הבולטים הוא מסך הLCD האחורי בגודל 3.0” בעל לא פחות מ922 אלף פיקסלים. מדהים לאן מתקדמת הטכנולוגיה, ועוד יותר מדהים כמה טוב נראות התמונות על המסך הזה. החדות מדהימה והבהירות מרשימה. פשוט כמו להסתכל במסך הLCD בבית.
עוד חידוש נוסף, אומנם קטן, אבל חשוב. הפקקים. נהוג לומר שזו אינה ניקון אם לא איבדת את כל הפקקים בשבוע הראשון. עם הD200 למשל, אחד הפקקים נשאר אי שם בגולן, השני מטייל איפשהו בריצפת הסטודיו. לא עוד! ניקון סוף סוף טיפלו בבעיה בעזרת זוג פקקי גומי רכים שקשורים לגוף עצמו. עכשיו נשאלת השאלה מתי אילו יקרעו ויאבדו, אבל לפחות זה לא יהיה בשבוע הראשון.
עוד שיפורים חשובים מעניינים בגוף המצלמה הוא רב הבורר האחורי אשר נותן תחושה קשיחה יותר. בנוסף סידרה ניקון מחדש את כפתורי המצלמה מאחור. למשל, כפתור נעילת התמונה שהיה בעל תפקיד כמעט חסר משמעות צורף לכפתור משותף שגם נועל את התמונה, גם מעלה את תפריט העזרה וגם מעלה את מסך המידע בזמן הצילום. בנוסף, ניתן מעכשיו להגדיל ולהקטין את התצוגה (זום) בעזרת זוג כפתורים נפרדים, אין צורך ללחוץ ולסובב. הרבה יותר נוח וחכם.
עוד משהו קטן ויצירתי מצד ניקון, כפתור בדיקת עומק השדה לא חייב להישאר כזה. ניתן לתכנת אותו לאפשרויות אחרות בתפריט. ואם לא די בכך, גם כפתור הפונקציה וגם כפתור עומק השדה ניתנים לתכנות לשינוי פונקיות בעת החזקה וסיבוב של גלגל הבקרה הקידמי.
כך למשל תכנתתי לעצמי שהחזקה של כפתור הפונקציה תעבוד למדידת ספוט, אבל אחזקה של הכפתור יחד עם סיבוב גלגל הבקרה הקידמי תשנה את סוג שיטת המיקוד הדינאמי. נוח, נבון ויצרתי!
שיפור במהירות התגובה
משהו בפנים השתנה ומהירות התגובה של הD300 הרבה יותר מהירה מזו של הD200. זמן עלית התפריט קצר יותר, זמן הדלקת המסך לאחר הצילום שופר ואפילו ההיסטוגרמה הצבעונית שדרשה מעט זמן לעלות עולה עכשיו במהירות. כל החלק שקשור בתפריט המצלמה והממשק למשתמש מרגיש קל ומהיר יותר. שינוי קטן, אבל חשוב.

עמודים: 1 2

תגים: ,