חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

Imagenomic Portraiture 2

מאת:

אחת מהאטרקציות ה"מושכות" (תרתי משמע) ביותר שיש לצילום הדיגיטלי למכור הוא אשליית היופי. בקלות של ריטוש פיקסל אפשר להפוך כל בת 16 לכוכבת העולה של "פייסבוק". כל זה בתורו גרם לפריחה של מדריכי "ריטוש" באינטרנט, מה שלא פסח על כל החברות המשלימות ל"פוטושופ" שבתורן הציעו את כלי האיפור של העולם הדיגיטלי.

הזדמן לי להשתתף בתכנית הניסוי של Portraiture, גרסה מס' 2 של תוסף הפוטושופ. מקורו של התוסף בחברת Imagenomic שאולי חלקכם מכירים מתוסף מצוין אחר של החברה – Noiseware המשמש להסרת רעש.

הרעיון מאוד פשוט, קמטים ופצעים בעור הם מעין "רעש" על משטח עור הפנים שלנו. כלומר, כל מה שהחברה נדרשה לבצע היה לכייל את יכולות הסרת הרעשים שלה לתדרים וגדלים הספציפיים של פגמי העור השונים, להוסיף יכולת לזיהוי משטח עור הפנים כדי ליצור תוסף שיכול לרטש בשניות מספר. למעשה זה בדיוק מה שהיה בגרסה הראשונה.
בגרסה 2 החברה ליטשה מעט את הממשק ואפשרה שליטה בעוד מספר פרמטרים לשיפור מראה הריטוש מלבד ההחלקה עצמה.

בסקירה קצרה זו אציג בקלילות יתרה את התוכנה הזו ונעמת אותה מול 2 פתרונות אחרים: מדריך נפוץ לריטוש פנים ומול כיוונן ידני שלי של תוכנת הסרת הרעשים של אותה חברה ממש.

ממשק משתמש

כאשר מפעילים את התוסף (מתוך רשימת הפילטרים בפוטושופ) נפתח חלון חדש הנראה כך:

Imsgenomic Portraiture 2 User Interface

Imagenomic Portraiture 2 User Interface

מבנה מאוד פשוט. 3 טורים מונחי משימה. הטור השמאלי (1) שולט על הפרמטרים שמפעילה התוכנה על התמונה. בחלקו העליון כפתורי בטל ובצע שוב, הגדרות מוכנות מראש והגדרות שמורות על ידי המשתמש (החברה הבטיחה כי בעתיד תיצור ספריה ציבורית לטובת המשתמשים).
מתחת 3 קופסאות ייעודיות. הקופסה העליונה שולטת בעוצמת הריטוש עבור כל גודל של פגם וקובעת רמת סף. למעשה מאחורי המונחים: Fine, Medium, Large מתחבאים פילטרים מוכווני תדר / שונים בגודלם. למען פשטות העניין, נוכל לתאר תדר כמהירות השינוי במרחב ולכן פילטרים קטנים מוכוונים תדרים גבוהים ופילטרים גדולים מוכוונים תדרים נמוכים.
לפי היגיון זה טקסטורה עדינה של עור (Fine) הינה תדר גבוה מאוד. מאידך, פצע או כל פגם גדול אחר (Large) הינו בעל תדר נמוך יחסית.
הקופסה האמצעית מייצרת את "מסיכת הפנים". זו בעיקר מייחסת חשיבות לצבע. יש מספר סרגלים לביצוע בחירה ידנית או ביצוע אופטימיזציה לבחירה. הקופסה התחתונה מאפשרת ליטוש של מראה העור. בין השאר חידוד, ריכוך, "חימום", גוון, בהירות וניגודיות. ניתן להפעיל שינויים אלה רק על עור הפנים כפי שנבחר במסיכה או גלובלית על כלל התמונה.

הטור האמצעי (2) מוקדש לתצוגה "חיה" של התמונה והשינויים אשר ביצענו בה. יש סרגל "זום" וכן יכולת לחתוך ל-2 חלונות המציגים מקור מול תצוגה חיה.

הטור הימני (3) מאפשר לנו לבצע את השינויים ביצענו ולייצא אותם חזרה לפוטושופ. האפשרויות הינן ייצוא כשכבה חדשה, כשכבה חדשה ממוסכת (כלומר רק פיקסלים שעברו בחירה ע"י המסיכה) או ביצוע על השכבה הנוכחית. כמו כן בטור זה קיימת תצוגה "חיה" של המסיכה.

בסה"כ ממשק די פשוט ואינטואיטיבי. משחק של 15 דקות יאפשר שליטה מלאה בפרמטרים והבנה של ההשפעה של כל אחד מהם.

הגדרות ופרמטרים

כפי שנגעתי בתחילה. מנוע ההחלקה של התוכנה מבוסס על ניקוי רעשים בתדרים מסוימים. כל תדר ואופי הפגמים אותם הוא "מגהץ". כדי לשמר טקסטורה של עור קרוב לטבעי יש להיות עדינים מאוד עם סרגל ה- Fine. הפעלתו באופן חזק מדי יהפוך את האובייקט למוצר תוצרת Mattel בקלות. 2 הסרגלים האחרים מטפלים בפגמים גדולים יותר. יש לשים לב להשפעה שלהם גם על איברים כגון המעבר בין הגבות למצח, השפתיים, נחיריים וכו'. כמובן שכל "פגיעה" מסוג זה יכולה להיות מתוקנת ע"H מסיכה בפוטושופ.
סרגל ה- Threshold קובע את סף ה"אטימות" (Opacity) של הפילטר (בדומה לשכבה בפוטושופ). מספר גדול ותראו איך האפקט "פורץ גבולות".

בניית מסיכה נכונה היא קריטית לקבלת תוצאה ראויה. מעשרות התמונות שהעברתי תחת סכין המנתחים של התוכנה לא הצלחתי למצוא עור פנים שהתוכנה נכשלת לחלוטין במיסוכו. לרוב היא מספקת נקודת התחלה טובה מאוד. הרעיון הוא דגימת מרחב צבע של עור האובייקט ויצירת מסיכת בחירה ע"פ הצבע. המסיכה הנבחרת היא על פי ריבוע שכולו גווני צבע אשר מרכיבים את המסיכה ומורכב מ- 4 פרמטרים:

  • Hue – גוון / צבע – קובע את טווח הצבע שבו "חי" הריבוע.
  • Saturation – רוויה – כמה רווי הצבע שיוכנס למסיכה. הרוויה קובעת את המיקום האנכי של הריבוע.
  • Luminance – בהירות – בהירות הצבע. הבהירות קובעת את המיקום האופקי של הריבוע.
  • Latitude – מרחב תמרון – קובע את גודלו של הריבוע. למעשה הטפטפת עם סימן הפלוס היא הוספה של שטחים לריבוע (אך לא הוספת ריבועים כפי שלמעשה צריך להיות).

לקביעת מראה העור ישנם פרמטרים שכולם מוכרים וידועים מתוך פוטושופ. אך הייחוד בתוכנה הוא היכולת להפעיל אותם על המסיכה (עור הפנים) בלבד. בכל אופן, לא מסתתר פה "אוצר".

התרשמות סובייקטיבית

ראשית יש לציין כי איני צלם מקצועי או כל אדם שדורש רמה של סטודיו מקצועי בתמונות פורטרט כאלו ואחרות. אני מניח שטביעת העין שלי אינה חדה כשל צלם פורטרטים מנוסה ודרישות האיכות שלי אינן קרובות למי שמגיש תצלומי פנים להדפסה עבור שלטי חוצות. אבל כמו כל בר דעת, די קל לדעת מתי ריטוש הוא מחמיא וקרוב לטבעי או לפחות מתקבל על הדעת ומתי הוא מוגזם ומאבד כל קשר למציאות.

לא היה לי קשה להשיג מראה טבעי אך עדיין מחמיא או להגיע למראה שהוא הרבה מעבר למגוחך. מאידך קל להגיע למגבלות של התוכנה. למשל בבחירת מסיכה אופטימלית. אידאלית כפי שאני רואה זאת חסרים 2 אלמנטים עיקריים:

  • הוספת גוונים אמיתית – כלומר לא הגדלה של ריבוע הבחירה, אלא יצירת ריבוע בחירה חדש.
  • החסרת גוונים וקיבעת אזורים "מוגנים". למשל בתמונה שבה השתמשתי לסקירה זו, רבים מצבעי הרקע דומים לגוון עור הפנים ולכן נכנסו למסיכה. כדי למנוע פגיעה בהם נדרשתי לבצע פעולות מיסוך בפוטושופ.

חסרו לי גם כלים לטיפול בעיניים ובשיניים. משיחות עם המפתחים הבנתי כי אלו הם פיצ'רים שיגיעו לגרסה הבאה.
גם בנושא הייצוא הייתי רוצה לראות אופציה של יצירת שכבה וצמודה לה מסיכה אשר "ממסכת" את ההאפקט. ניתן לבנות זאת ידנית בפוטושופ, אך לדעתי, ראוי כי היה חלק מהיכולות של התוכנה.

אך הלב (הפנים?) של התוכנה הזו מתפקד היטב. היא מחליקה פגמי עור בצורה מרשימה ובקלות מאבדת פרטים שהזמן בעקביות הותיר על עורנו. כל עוד הפגם לא חרג לממדים קיצוניים הוא יוחלק בהתאם לעצמה שנבחרה. על מנת לבלוע גם פגעים קיצוניים יש תחילה להשתמש בכלים אחרים של פוטושופ (Healing Brush / Clone Stamp).

יש המון הגדרות מוכנות בתוכנה לקבלת מראה מסוים (אפילו Low Key ו- High Key) והן נקודת התחלה לא רעה בכלל.
נקודת התחלה טובה ובעלת מראה קרוב לטבעי לטעמי הינה:

Fine: -20
Medium: 0
Large: +15
Threshold: 30

יש לציין כי לחברה יש פורום בו משתתפים נציגים רשמיים של החברה וזהו יתרון משמעותי ביכולת של משתמש לנצל את מלוא יכולת המוצר.

השוואות

רציתי לראות מה יכולות התוכנה אל מול האלטרנטיבות. אני איני "אשף פוטושופ" ועד כה לרוב הייתי "מרטש" את התמונות שלי לפי מדריך מסוים באינטרנט. לשם הספורט השוויתי את התוכנה גם עם יכולות ההחלקה של Noiseware תוצרת אותה החברה.

ההשוואה בוצעה כך:
בחרתי תמונה זהה ובכל אחת מהאפשרויות ניסיתי להגיע לתוצאה שהיא האופטימלית ובלבד שהזמן המושקע לא יעלה על 10 דקות של עבודה. תוצאה אופטימלית עבורי היא תוצאה מחמיאה וטבעית ככל שניתן. וזאת רק על ידי החלקה. כלומר לא השתמשתי ביכולות עיבוד הצבע של פוטושופ / Portraiture.
כמובן שאין לי יכולת לכמת ולכן המבחן סובייקטיבי לגמרי.

התמונה המקורית:

התמונה צולמה ע"י דורין הופט

ביצוע ע"י Portraiture – הפרמטרים כפי שהצעתי כנקודת התחלה. מעט תיקנתי את המסכה כך שתחיל יותר מהמצח:

The Result By Portraiture

Result By Portraiture

ביצוע ע"י Noiseware – התוכנה הנפלאה הזו מאפשרת לשלוט בכל אספקט של הסרת הרעשים. ביצעתי הסרה מעטה ככל שניתן בתדרים הגבוהים. מאידך הפעלתי את ההסרה בערוץ הבהירות ובתחום הבהירות של הפנים ובתחום הצבעים של העור. זו התוצאה:

Result By Noiseware

Result By Noiseware

ביצוע ע"י שיטת ה- DeGrunge – שיטה נפוצה וידועה באינטרנט. ברור לי כי בידי אשף ובעזרת ניסוי וטעייה ניתן יהיה ידנית תמיד לנצח את התוכנה. אך במיומנות ממוצעת כפי שלי יש ובמגבלת 10 דקות, זו התוצאה:

Resuld By DeGrunge Tutorial

Result By DeGrunge Tutorial

לטעמי התוכנה נתנה את התוצאה הטובה ביותר ומעשית טרחתי רק כדקה להגיע אליה. המסקנות שלכם יכולות להיות שונות. ע"מ לראות את התמונות בגודל מלא יש ללחוץ על התמונות.

סיכום

הגרסה אותה סקרתי הינה גרסת בטא של התוכנה. אך מעשית זוהי גרסה זהה ביכולותיה לגרסה הסופית שתצא עד לסוף החודש. מדובר בתוכנה המספקת את הסחורה. הגעתי לתוצאות שסיפקו אותי מבלי להידרש ליכולות מיוחדות או להשקעה של זמן (מעבר למספר דקות בודדות). אולם מחיר התוכנה הינו 170 דולר.
בהתחשב במחיר וביכולות התוכנה, למרות איכותה, את המחיר הייתי מעדיף לשלם על תוכנת הסרת רעשים ראויה ובניית פרופיל להחלקת עור פנים ובניית מסיכה ע"י כלי הבחירה של פוטושופ (כלי הבחירה Color Range יספק יכולות בחירה דומות).
אולם לצלמי חתונות וסטודיו שהזמן משחק תפקיד קריטי והכמויות יחסית גדולות, יש לתוכנה הזו יתרון לא מועט ויכולת לא מבוטלת.
מה שבטוח, בעולם שאת הגנים עדיין לא אנחנו בוחרים כל אחד מהפתרונות זול ממנתח פלסטי.

תגים: , ,

  • מאת Skin Smoothing - De-Grunge» d-spot.co.il - אתר הצילום הדיגיטלי הישראלי:

    […] סקרנו קצרות את Imagenomic Portraiture שכל ייעודה הוא טיפול בעור פנים אנושי. עתה נדגים סדרת […]