חדשות הצילוםביקורותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

כוחה של תמונה – הסקירות של Canon 50D

מאת:

עם התפתחות עולם האינטרנט התפתחה בו תרבות סקירות הרשת.
אנשים אשר פתחו אתר, ובעקבות ידע ונגישות למוצרים מסויימים החלו סוקרים אותם, חווים דעה ולעיתים אף חורצים דין.

בימים האחרונים קיבלנו שתי סקירות של המצלמה החדשה של קנון – Canon 50D:

ולמרות שלבסוף שתי הסקירות עם פסק דין חיובי הן מותירות את הקורא עם טעם שונה בפה.

לאתר DPReview יש כח עצום בעולם הצילום. המלצות שלו חורצים גורל של מוצר.
מאידך מתודת הבדיקה שלו סגורה. מאוד קשה לדעת כיצד פרמטרים טכניים נמדדים ומה קורה "מאחורי הקלעים".

אני, אישית, מעדיף את הסקירות של Imaging Resource. אמנם לעיתים קרובות מדי ניתן לראות שאין לאתר את הפרפקציוניזם של המתחרה (תמונות לא מפוקסות, זו המחלה העיקרית) אך מתודת הבדיקה גלויה והתוכנה אשר מבצעת את ניתוח הפרמטרים הטכניים – Imatest נגישה לכל אחד ואחת מכם. כלומר כל מבחן שהאתר מבצע הוא בר שחזור אצל כל אחד מהקוראים בהינתן האמצעים. מה עוד, שאת המבחנים הסובייקטיבים אני מעדיף להשאיר לעצמי, והאתר הזה מאפשר גישה לכל התמונות בכל רמת רגישות ואפילו לקבצי ה- RAW.

אישית, עניין אותי לבדוק האם קנון שילמה מחיר על עודף הפיקסלים וגודלם?
הרי לטענת החברה, בעזרת תכנון נכון של החיישן, יישום של Gapless Mirrors בחיישן ועוד ועוד טכנולוגיות היא שימרה את יכולות החיישן מה- Canon 40D.
ניגשתי למבחן ה- Imatest ובעיקר חיפשתי אחר הטווח הדינמי של ה- Canon 50D ושל ה- Canon 40D באתר Imaging Resource. חיפשתי את הגרף שמייצג טווח דינמי מקובץ RAW. זה הכי קרוב לטווח הדינמי של מערכת החיישן שניתן להשיג (במדידה וויזואלית).
ואכן, קנון צדקה בטענותיה, היכולת של החיישן החדש דומה מאוד לישן. ההפרש קטן מטעות המדידה של הניסוי. ועם תוספת הרזולוציה, מבחינת איכות המידע, הרי של- 50D יש יתרון.

ברגע שכך הדבר, הרי שכל ההבדלים באיכות הינם במגרש של מעבד ה- Digic IV שמוטמע במצלמה. הוא שיקבע את אופי התוצרים, איכות הסרת הרעש, מעברי הצבעים וכו'. האם הוא מצליח יותר או פחות?
עם המידע הנגיש באתר, הייתי סומך רק על העיניים שלכם, ולא על איזו דעה של צלם אחר, הכל נגיש לכם בלחיצת עכבר.

לרוב, כשאני רוצה לקבל "תמונה" על מצלמה חדשה אני ניגש לקבל נתונים אובייקטיבים וטכניים מעמודת ה- Exposure וכל תתי המבחנים המופיעים בה ולאחר מכן ניגש לעמודת ה- Samples, מוריד מספר דוגמאות, משווה אחת לצד השנייה ואף מתעניין איך נראה קובץ ה- RAW. ובכך מקבל מעין סקירה אישית שלי.

מה שטוב בעולם גדול כמו האינטרנט, שכל אחד יכול למצוא את כוס התה שלו, את שלי עם שתיים סוכר בבקשה.

תגים: , ,