חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

Microsoft Pro Photo Tools 2

מאת:

ברבות הימים כל אחד שידו אוחזת מצלמה לעיתים תכופות צובר נפח מידע גדול.
ניהול ארכיון שכזה הופך למטלה מעיקה, בעיקר כאשר רוצים לשמר את היכולת למצוא כל תמונה ותמונה במהירות ויעילות.

למזלנו, הומצא רעיון התגית / תווית אשר פטר אותנו ממגבלות הפיסיות של מיקום קבצים בתיקיות שהושאל מהעולם המשרדי עם מגבלותיו. משהומצאו התגיות תמונה לא מוגבלת להיות מקוטלגת באופן אחד ויחיד – מיקום פיסי. אלא יכולה לשאת מספר מאפייני קטלוג וזה כוחה של שיטת התגיות.

אין טוב בלי רע כפי שכל בר דעת יודע ועם הפתרון הנפלא הזה בא העול של תיוג התמונות. וכיום יש אפילו רצון למקם את התמונות מבחינת מיקום בצילום – Geotagging. מה שגורר עבודה רבה של תיוג והקפדה על פרטים.

לי יש שיטה שאני מוצא יעילה, ובעזרתה אני מקטלג ושומר על הארכיון שלי מסודר והכי חשוב אני מסוגל למצוא כל תמונה בקלות ובמהירות. כלי מפתח בשיטה שלי שמקל על העבודה הינו תוכנה מבית Microsoft. תוכנה הניתנת חינם אין כסף – Microsoft Pro Photo Tools – ואני משתמש בגרסא האחרונה, מס' 2.

התוכנה מאוד פשוטה לשימוש ומאפשרת עבודה על מספר רב של תמונות במהירות ויעילות. וכוללת יכולת של מיקום התמונה על שירות Live Maps של Microsoft כולל חיפוש על פי שם המקום.

שיטת המיון שלי משלבת חלוקה לספריות שמתבססת על אירועי צילום ייחודיים או חלוקה בציר הזמן – שנים ותיוג נרחב של התמונה.
אני אציג את שיטת המיון שלי וההיגיון מאחוריה בשילוב העבודה עם התוכנה וזאת בתקווה כי זה יסייע במשהו למי מהקוראים. השיטה בנויה כך:

 • שם הקובץ – הכל מתחיל בשם הקובץ. זה הפרמטר הראשון שמקל על מערכת ההפעלה לחפש ולמצוא קובץ. אני בונה לרוב את שם הקובץ של התמונה על פי הכלל הבא:
  Event Name Full Date Counting Digits – Short Description.jpg

  לדוגמה, צילמתי ביום ההולדת ה-3 של מיתר בתאריך ה- 11.11.08 וצילמתי 30 תמונות. וכעת אני נותן שם לתמונה שבה מיתר מצולמת, שם התמונה יהיה כדלקמן:
  Meitar's 3rd Birthday 11.11.08 013 – Meitar.jpg

  כאשר את כל עבודת שינוי שם הקובץ והמונה ניתנת לביצוע אוטומטית ע"י כלים חינמיים, לדוגמה- Rename Master. את משימת התיאור הקצר בסוף שם הקובץ יש לעשות על תמונות "מפתח" באופן ידני.

 • חלוקה לתיקיות – כל התמונות שצולמו במסגרת אירוע מיוחד ימוקמו תחת אותה תיקייה הנושאת את שם הקובץ ותאריך האירוע כפי שמופיע בשם הקובץ. תמונות שהן בודדות (תמונות ספורדיות, שלא שייכות לאירוע, סדרה או כל דבר ממיין אחר) , ממוקמות תחת תיקייה כללית המחולקת לשנים. במקרה שיש תמונות רבות מסוג זה, יש אולי טעם אף לתת חלוקה של חודשים. את החלוקה לנושאים אני מותיר בידי התגיות באופן בלעדי.
 • משימת התיוג – זו המשימה הכי חשובה מבחינת היכולת לאפשר לנו איתור מהיר של התמונה תחת מערכות הפעלה מודרניות (וויסטה, OS X ולינוקס בגרסאות ובהפצות העדכניות). התיוג חייב להיות דקדקני ולא פזרני מדי, אם יש תגית שמייצגת תמונה בודדת או אפילו מספר מועט של תמונות הרי שהיא מיותרת. ברגע שיצרנו ערב רב של תגיות איבדנו למעשה את היכולת לאתר תמונות ולסווגן באופן אפקטיבי. גם חשוב להימנע מכפילות, לדוגמה, ניתן לבצע חיפוש לפי זמנים ע"פ נתוני EXIF ולכן אין טעם בתיוג של השנה בה צולמה התמונה או סוג המצלמה לצורך העניין. היכולת שלנו לאתר תמונה ספציפית היא בזכות יכולת ההצלבה בין תגיות ולכן פרט יחידני עדיף שיופיע בשדה התיאור הקצר בשם הקובץ ולא כתגית.
  לרוב יש לי מספר כללי אצבע לתגיות:

  • תגיות על אופי התמונה – סריקה מפילם, שחל"ב, ספיה, פורטרט וכו'.
  • תגיות על שם האנשים המופיעים בתמונה – אנשי מפתח ש"מסתובבים" פעמים רבות בתמונות שלנו. בעתיד תשולב בתוכנה זו זיהוי אוטומטי של פרצופים והמשימה תהיה אוטומטית לחלוטין.
  • פריטים עיקריים בתמונה – כאשר הם מבטאים את נושא התמונה. למשל, מכונית, כלי מטבח וכדומה.
  • אירוע כללי – סוג האירוע בצורה הכללית. לדוגמה אין לציין יום הולדת למיתר, אלא פשוט תגית יום הולדת.
 • תיוג גיאוגרפי – משימה זו נהיית קלה מעין כמוה בשימוש בתוכנה. פשוט עוברים לשדה Location ומזינים את שם הארץ, מדינה והעיר ונותנים לתוכנה לעשות את השאר (יש לעיין במפה של ישראל כדי לזהות את שמות הערים כפי שהם כתובים במסד הנותנים של Live Maps). מי שרוצה להיות מדוייק נקודתית יכול ל"תקוע" דגל על נקודה במפה ובכך להטמיע נקודת אורך / רוחב במידע של התמונה. התוכנה משתמשת בסטנדרט המקובל ולכן התמונה תמוקם בהתאם בשירותים כגון Flickr, Picasaweb ודומיהם.

את משימות התיוג אני משאיר בידי התוכנה (למרות שגם ל- Windows Vista יש יכולות מובנות מעולות בתחום הזה).
איך מבצעים זאת? מייד נראה.

החלון הראשי של התוכנה מחולק לשני חלקים, העליון שדות ה- Metadata שאנו מטמיעים בקובץ ובחלק התחתון סרגל התמונות עליו אנו עובדים:

את התמונות שאנו רוצים לקטלג ניתן לגרור לאיזור האפור בתחתית המסך. פעולות על מספר קבצים ניתנות לביצוע בקלות על ידי בחירה מרובה בעזרת לחצני Shift ו- Control בדיוק כמו במערכת הקבצים של Windows.

מגוון המידע שניתן לקטלג בתוכנה רחב:

 • Location – תגיות מיקום. ניתן להכניס את שם המקום והמדינה ולתת לתוכנה לחפש במפה ולהטמיע קווי אורך ורוחב. לדוגמה, כאן בחרתי תמונה שצולמה ב- Tanzania בשמורת ה- Serengeti. הכנסתי את הנתונים לשדות המתאימים ולחצתי על כפתור Get GPS Info והתמונה מוקמה כך:

  ניתן גם לבצע פעולה הפוכה. אם בתמונה הוטמע מידע של קואורדינטות אורך רוחב, ניתן בלחיצה על כפתור Get Location Text לקבל את שם המקום כמפורט בצורה אוטומטית. כפי שנכתב, ההטמעה ע"פ הסטנדרטים ולכן שירותים מבוססי מפות מכירים במידע זה.
 • Description – שדות תיאור התמונה:

  • Title – כותרת הקובץ – באתרים כגון פליקר זה יהיה שם התמונה. לרוב אני שם את שם הקובץ.
  • Headline – בשדה זה אני שם את התיאור שאני מוסיף בשם הקובץ לאחר המספר המונה או משאיר ריק.
  • Description – שדה הנכדים. תיאור התמונה, לפעמים זוהי סצנה מעניינת שיש להסביר או כל פרט מידע שהיינו רוצים שיהיה חלק מהתמונה.
  • Rating – דירוג התמונה, מדד סובייקטיבי אישי לחשיבות / איכות התמונה בעיננו.
  • Keywords – התגיות בהן דנו.
  • Copyrights – שדה זכויות היוצרים.
   בכל השדות האלה קיימת פונקציית השלמה אוטומטית של התוכנה מה שמקצר משמעותית את ההשקעה.
 • Date Time – אין הרבה מה להסביר. פשוט לעניין. כולל יכולת עריכה של המידע ב- EXIF ואיף קיזוז / הוספת שעות לכלל התמונות.
 • Others – רסיסי מידע שחלקכם ימצאו כשימושיים.

לתוכנה שדות נוספים שעל פי השימושים שלכם תמצאו כשימושיים או חסרי משמעות (חלוקה לקטגורייות וכו').
בכל אופן, שימוש ביכולת התגיות שקיימת בכל מערכת הפעלה מודרנית (ומה שביצעתם באחת יעבוד ויהיה שימושי בכל המערכות שכן הכל מבוסס על סטנדרטים פתוחים) הינו הכרחי כדי לאפשר לכם למצוא את הרגליים והידיים שטף התמונות הדיגיטליות שהצילום הדיגיטלי מאפשר למשתמשים בו. אני מוצא את התוכנה הזו יחדיו עם השיטה שתיארתי ככמעט אידיאלית מבחינתי.

כמובן שהפעולה המשלימה לארגון וניהול מסד התמונות הינה פעולת הגיבוי עליה נרחיב בפעם אחרת.

נשמח לשמוע על השיטות והתוכנות בהם אתם משתמשים בפורום.

תגים: , ,