חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

HyperDrive Colorspace UDMA

מאת:
374934934_csudma-brieffeatures

HyperDrive Colorspace UDMA

בהמשך למאמר על גיבוי לצלמים שבו עברנו על הפתרונות הקיימים לגיבוי, קיבלנו מפוטומהיר את הארנק הדיגיטלי Colorspace UDMA של HyperDrive. הארנק יכול להפוך לחלק מסביבת העבודה בשני אופנים:

  1. כדי לספק אמצעי אחסון תמונות זמני עד להורדת התמונות למחשב. הייתי משתמש בארנק כזה במיוחד בנסיעות ארוכות כתחליף למחשב הנייד הכבד, הגדול והמגושם.
  2. כדי לספק גיבוי לכרטיסי הזיכרון במקרה של כישלון הכרטיס, איבוד או אפילו מחיקה לא מכוונת של התמונות.

כמובן שבנוסף אפשר לשלב, כך שאם כל הכרטיסים שצלמתם התמלאו אפשר למחוק את הראשון תוך כדי ידיעה שהמקור היחיד של התמונות נמצא בארנק.

הארנק

הארנק פשוט למדי, עשוי מפלסטיק קשיח עם רמת גימור סבירה. ישנה תחושה של מוצר קצת מוגשם, אולי בגלל הפינוק שהורגלנו אליו ממוצרים ניידים אחרים כמו טלפונים סלולאריים ומכשירי iPod. הארנק אינו גדול במיוחד, בערך בגודל של מחשב כף יד מהדור הישן כך שאפשר בקלות למצוא לו מקום בתיק הצילום ואפילו בכיס האחורי של הגי'נס. לארנק ניתן להעביר קבצים מכל סוג כרטיס פחות או יותר (14 סוגים על פי החברה), אבל למאמר זה נסתפק בCompactFlash בלבד. אחד היתרונות החשובים ביותר של הColorspace UDMA הוא שניתן להטעינו מכל חיבור USB בנוסף להטענה מרכב ורשת החשמל (ספקים ומטענים כלולים בחבילה).

פונט מיושן, אבל עושה את העבודה.

פונט מיושן, אבל עושה את העבודה.

הממשק למשתמש מעט מגושם, בעיקר בגלל הפונט המוזר ומיושן שבחר. הניווט בתפריטים פשוט, קל ואפשר אפילו ליצור תפריט קיצורי דרך משלכם. הממשק מאפשר למשתמש להציג תמונות מוקטנות של תכולת הדיסק, הגדלה של כל תמונה למסך מלא ואף תצוגת זום ל100%. בתפריט ניתן למצוא את האפשרות להציג מידע EXIF מלא לכל תמונה והיסטוגרמה צבעונית. חביב, פשוט ושימושי.

RAW

אולי התכונה החשובה ביותר בColorspace UDMA היא התמיכה בקבצי RAW. המכשיר מזהה, מעתיק ומגבה קבצי RAW. כרגע ישנה תמיכה בקבצים של רוב יצרני המצלמות, כאשר החברה עדיין לא תומכת בSony או בקבצים מסוג DNG. החברה מבטיחה לספק עדכוני תוכנה לתמיכה בקבצי RAW עתידיים וגם זו תכונה בהחלט חשובה, בתקווה שתשלים את הפער ותספק תמיכה בכל היצרנים.

בניגוד למה שהחברה מספרת לנו, המכשיר אינו יודע לפענח קבצי RAW ולהציג מידע אמיתי. התמונות שהמשתמש רואה במסך בתצוגה של תמונות מוקטנות או בתצוגת ההגדלה ל100% הם התמונות שהמצלמה שתלה בקובץ. לא מידע הRAW האמיתי.

הניסוי, קובץ עם אפסים.

הניסוי, קובץ עם אפסים.

כדי להוכיח זאת, עשיתי ניסוי פשוט. ערכתי קובץ של Canon EOS 30D בעורך Hex פשוט והחלפתי חלק גדול מהקובץ באפסים. כך שלמעשה, רבע מהתמונה מוצגת בשחור כפי שניתן לראות בתמונה למטה. לאחר מכן הטענתי את הקובץ הערוך לארנק והגדלתי את התמונה. הפלא ופלא, התמונה מוצגת בשלמות כאילו לא נערכה. זאת מפני שהארנק מציג כמובן את קובץ הJPEG הקטן שהמצלמה שותלת בקובץ הRAW. כן מצאתי אפשרות בתפריט שנקראת "Browse Raw" ואשר לוחצים עליה מקבלים את הודעת השגיאה הזו: Can't decode this RAW format!. ניסיתי כמה קבצים מכמה סוגי מצלמות ללא הצלחה, כך שככל הנראה תמיכה מלאה בRAW אין.

ובכל זאת, גם אם המכשיר לא תומך באופן מלא בקבצי RAW הוא עדיין יודע להתייחס אליהם, להעתיק אותם ולבדוק שהעתקה בוצעה בהצלחה. זה לא מעט ולמעשה לא צריך הרבה יותר.

שימוש וגיבוי

התגובה של המכשיר לבקשות של המשתמש בזמן הניווט בתפריט די איטית. כל לחיצה על אחד הכפתורים מלווה באתנחתא קלה או לפעמים ללא תגובה כלל, משהו שקשה לי לקבל ממוצר במאה ה-21. באופן מפתיע, דווקא מהירות התגובה בזמן הצפייה בתמונות, הכניסה למצב הגדלה ואף העלאת כל התמונות המוקטנות על המסך נעשה באופן די זריז. לא זריז כמו רוב המצלמות של היום, אבל גם אי אפשר להגיד שהתגובה איטית. אם החברה תשתדל לסדר את התגובה האיטית לפקודות המשתמש יהיה אפשר להגדיר את המוצר כמהיר.

עיון בקבצים

עיון בקבצים

חוץ מהתגובה המעט איטית מצאתי את השימוש בארנק לנוח וברור. מדליקים, מכניסים כרטיס, לוחצים על כפתור וזהו. את המשימה החשובה של הגיבוי הוא כבר עושה ואפילו מצפצף בסיום העתקה. לאחר מכן ניתן לחבר את המכשיר למחשב ולהוריד את התמונות דרך הUSB. למשתמשים מתקדמים, אפשר אפילו לשנות שמות הספריות שהמכשיר יוצר בכל גיבוי. עוד תכונה חשובה שאהבתי היא היכולת לגבות את הכרטיס בהמשכים. בכל פעם שתבקשו, המכשיר יגבה רק את הקבצים שהחדשים שטרם גובו. כך שגם אם אתם לא זוכרים אם כבר גיביתם את הכרטיס או לא, המכשיר ידאג לוודא שהתמונות לא מעותקות פעמיים. החיסרון הוא שהמכשיר אינו עושה שימוש בזהות הייחודית שיש לכל קובץ והוא מסתמך על שם הקובץ כדי לזהות קובץ שכבר הועתק. כך שצריך קצת להיזהר עם התכונה הזו.

מהירות

עשינו כמה ניסויים כדי למדוד את מהירות הורדת התמונות למכשיר. התוצאות מרשימות ביותר. כרטיס של 4GB מועתק בשתי דקות ושלוש עשר שניות, ללא ספק מהיר. הטבלה הבאה מציגה את הנתונים המלאים מהניסויים שלנו.

סוג הכרטיס כמות מידע מועתק זמן העתקה קצב העתקה
SanDisk Extreme IV 16 GB 1440 קבצים – 15619MB 8:54 דקות 29.6 MB/s
SanDisk Extreme IV 16 GB 404 קבצים 3901MB 2:12 דקות 29.4 MB/s
SanDisk Extreme IV 4GB 404 קבצים 3901MB 2:23 דקות 29.2 MB/s
SanDisk Extreme IV 4GB ללא תצוגה בזמן העתקה 404 קבצים 3901MB 1:57 דקות 32 MB/s
זמן הדלקה 15 שניות
העתקה מהמכשיר למחשב (MacBook Pro) 404 קבצים 3901MB 6:22 דקות
* הערה, כל הזמנים נמדדו עם אפשרות הReal Time Verify.

סיכום

המחיר לא זול, 1990 ש"ח ל250GB ו2090 ש"ח ל320GB ולכן אני מאמין שלא כולם יראו הצדקה ברכישת המכשיר. במיוחד לאור המחיר של כרטיסי הזיכרון היום. מנקודת המבט שלי (כצלם שמצלם רק RAW), אם אתה צלם שמצלם באופן מקצועי בשטח וחשוב לך לגבות את התמונות שלך בנוסף לכרטיסי הזיכרון, מכשיר כזה הוא חובה. זה עלול להיות מאוד לא נעים לאבד חלק גדול מיום הצילומים כתוצאה מאסון כזה או אחר. מנקודת מבט זו, מחיר המכשיר שווה את השקט הנפשי. למטיילים שבינינו, אלה שמסרבים (ובצדק) לסחוב איתם מחשב נייד לכל מקום, מכשיר כזה הוא ברכה של ממש ופתרון מעשי. הסוללה מחזיקה די זמן וניתן להטעינה בכל מקום.
את העבודה החשובה של גיבוי והעתקת הכרטיסים במהירות ובנוחות הייתי אומר שהמכשיר עושה היטב ובהצלחה. אבל זהו. קשה להתפעל על כל דבר שמעבר לגיבוי, נכון שניתן לצפות בתמונות על המסך ואפילו להגדילן. אך בצורה שבה המכשיר הזה מהונדס, כל דבר שמעבר לגיבוי אי אפשר להגדיר כשימושי במיוחד.