חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

סקירה – FotoStation Pro 5

מאת:

לצילום דיגיטלי אין הגבלה כספית בכמות התמונות המצולמות, תמיד ניתן לרוקן את הכרטיס ולצלם מחדש.
תחשבו על הצלם הפשוט, כמה תמונות הוא מצלם בשבוע? ובשנה? ובשנתיים? עכשיו חשבו על צלמים מקצועיים? כמה הם מצלמים?
קבצי תמונה ומדיה דיגיטלית נצברים בקצב הולך וגובר בשנים האחרונות.
זהו אחד הדגשים העיקריים שהעניקה חברת FotoWare הנורווגית ל- FotoStation Pro 5.
לכל מי שהכיר את גרסת התוכנה הקודמת (קל וחומר למי שלא), צפו למשהו חדש.
FotoWare כתבו את התוכנה כמעט מחדש ולאחר שפגשנו את גרסת האלפא של התוכנה, אנחנו יכולים להגיד בפה מלא כי אין ספק שהתוצאה
מפתיעה לטובה.

FotoStation Pro 5 מיועדת כמו קודמותיה לארכיוני ענק ולקבוצות עבודה, אך הפעם מתאימה (גם מבחינת מחיר הנמוך ממחיר הגרסה הקודמת) גם לשוק הצלמים הבודדים.
המחשבה העומדת מאחורי הנקודה החשובה הזו טמונה בעובדה כי צלמים דיגיטליים צוברים במהרה כמות אדירה של תמונות וקבצי מדיה שידרשו במוקדם או במאוחר ארכיון ראוי, ויפה שעה אחת קודם. בהמשך לתפיסתה של חברת FotoWare, FotoStation Pro 5 היא הכלי הבסיסי לארכיון לצלם המקצועי, כאשר הוא ניתן לשדרוג ולשיפור על ידי הוספת תוכנות כמו תוכנת Index, Color Factory וכ"ו בהתאם לצרכים ולכמות התמונות.
התמיכה במצלמות דיגיטליות ניכרת בהתייחסות רבה יותר לקבצי הEXIF של המצלמה ולראשונה גם תמיכה נרחבת בקבצי RAW של רוב המצלמות דיגיטליות בשוק (רשימה מלאה "בקרא עוד").

התוכנה מאפשרת טווח רחב ביותר של פעולות החל מצפייה, סידורים ומיונים שונים, חיפושים מתקדמים, עריכת תמונות והעברת / העתקת קבצים תוך החלת Actions.

חלון העריכה מכיל ממשק נוח מבעבר ומאפשר בין היתר עריכת צבע, Levels, Curves, חיתוך תיקונים אוטומטיים ויצירת והחלת Actions על התמונות.

תחילה נקדים ונאמר כי אחת הנקודות שמחשבה בהחלט ניכרת בהן היא גמישות העבודה. חלקים רבים מספור בתוכנה ניתנים לשינוי והתאמה אישית, וכאשר מדובר בכמה משתמשים, לכל משתמש יכולות להיות הגדרות משלו. מבנה התוכנה שעליו נפרט מייד ניתן לשינוי אך השתדלנו לגעת בנקודות השיפור החשובות בגרסה החדשה.

החלון הראשי של התוכנה מכיל במרכזו שולחן אור לתמונות. מצד שמאל ישנם חוצצים (הניתנים לשינוי).
הצד השמאלי הוא צד עוסק יותר במציאת התמונות. את לחצן העיון מגרסת התוכנה הקודמת מחליף חוצץ המכיל עץ ספריות כך שהחיפוש נעשה הרבה יותר נוח ופשוט, והמעבר בין תיקיות הוא מהיר. בחוצצים נוספים ניתן ליצור קיצורי דרך לתיקיות שבהם מרבים לבקר, להציג רשימת פרויקטים (תמונות במאין אלבומים וירטואליים היוצרים המקשרים אל התמונה מבלי לשנות את מיקומה או להכפיל אותה) ועוד.
הצד הימני עוסק ביעד התמונה. כאן ניתן לסדר תיקיות מועדפות, עץ תיקיות וכ"ו שאליהן תועבר או תועתק התמונה. תוך כדי ההעברה ניתן לבצע על התמונות שינויים שונים כיד הדמיון הטובה עליכם (שינוי שם, נפח קובץ וכו').

בתחתית המסך ישנו חלון קטן שבו מופיעים שדות מטקסט התמונה לפי בחירתנו, בצורה כזאת ניתן לקבל פרטים החשובים לנו לגבי התמונה בצורה מהירה יותר.

חלונות הוספת הטקסט של התוכנה ניתנים גם הם לשינוי ובנייה מחדש בניגוד לגרסה הקודמת בה היה ניתן רק להסתיר חלונות רצויים ולשנות את שמם.

אפשרויות החיפוש שופרו והורחבו. אחד הדברים היפים שהוספו בחיפוש הוא חיפוש תמונות לפי תאריך שיכול להיות לדוגמא תאריך ההכנסה של התמונה לארכיון או תאריך יצירת הקובץ (נלקח מקובץ ה- EXIF של המצלמה). התצוגה של אפשרות החיפוש הזו ויזואלית לחלוטין – חיפוש בלוח שנה, כאשר ניתן לראות איזה תמונות צולמו בכל שנה, בכל חודש ובכל יום.
אפשרויות הצפייה מגוונות גם הן. שולחן האור יכול להפוך עורו במהירות ולהפוך לתמונה ממוזערת בשורה עם פרטים שנרצה לראות לגביה מימין, שליטה על כמות התמונות שיוצגו, תצוגת מלל בלבד וכדומה. אפשרויות מעניינות במיוחד קיימות בסידור התמונות שיכול להיות גם לפי מצלמה, תאריך, לפי שדות נבחרים או לפי- שימו לב, ויזואליות התמונה. FotoStation Pro תבצע דגימת צבע לתמונות ותציג אותן לפי דמיון ויזואלי כאשר ניתן גם למצוא תמונות כפולות או דומות לתמונה ספציפית. בצורה כזו, הצלחנו לאתר קבוצות נכבדות של צילומים שמצאו עצמם מסודרים לפי סט הצילום הודות לתאורה וגוונים דומים.

התוכנה מתאימה מעתה גם למערכת Mac OSX (בנוסף להתאמתה ל PC ו MC OS 9)  בכך FotoWare אפשרו לעצמם להגיע לקהל מקצועי נוסף.

הגרסה שראינו היא כזכור גרסת אלפא, עוד יחולו שינויים בתוכנה עד מכירתה לקהל בקרוב, אך אין ספק שנראה כי היא מספקת מענה ברמה מקצועית ביותר עם הרבה יותר ידידותיות למשתמש וגמישות עבודה. שווה את ההשקעה.

תגים: , ,