"פנינים" מרחבי הרשת

מאת:

רסיסי טכנולוגיה:

  • חברת DXO Labs חושפת מעט ממוחם הקודח של אנשי הפיתוח שלה. לחברה זו כ- 100 עובדים מתוכם כ- 60 אנשי R&D שזה יחס מדהים. בראיון מנכ"ל ויו"ר החברה מספר על מספר פתרונות טכנולוגיים של החברה לתחום הצילום בסללולר. המדיום הזה דורש את מיטב המוחות להתמודד עם בעיות הגודל, תקציב ועינהן הבוחנות של המשתמשים. החברה הציגה יכולות שלה לחסכון בעלויות פיתוח של מודולים ובעיקר טכנולוגיה מאוד מעניינת – EDoF. רשאי התיבות מציינים Extended Depth Of Field. טכנולוגיה זו מאפשרת ליצור עדשה עם יכולת מיקוד אוטומטית ללא חלקים נעים אלא על ידי עיבוד תמונה לאחר הצילום, מה שאומר פחות עלויות ייצור ופיתוח של מודול העדשה ויכולת למזער אותו. אחרי חיפוש מקיף ברשת אחר הטכנולוגיה וכיצד היא פועלת מצאתי מעט מידע. כאשר מתכננים עדשה זולה ללא חלקים נעים וללא אלמנטים שמונעים עיוותים אופטים מקבלים רכיב אופטי הממקד כל אורך גל במרחק שונה (כלומר לא בדיוק על מישור החיישן). אנחנו מכירים את העיוותים הללו כ- Longitudinal Chromatic Aberrations. אם נפריד את התמונה לצבעי היסוד שלה נוכל לקבל כי אלמנטים הנמצאים הרחק מהעדשה יהיו חדים בערוץ האדום, ואלמנטים הנמצאים קרוב יהיו חדים בערוץ הכחול (בהנחה שקיבענו את מרחק המיקוד).  הרעיון הוא לנצל זאת (כלומר לקחת מידע חד מהערוץ המתאים בהתאם למרחק האובייקט ולהשליך אותו , בעיבוד חכם, על שאר הערוצים) וביחד עם המרחק ההיפרפוקאלי של העדשה לייצר תמונה חדה עם "עומק שדה אינסופי" למרות שמדובר בעדשה עם מפתח צמצם גדול יחסית (f 2.8 לדוגמה).
    היכולת של הטכנולוגיה הזו יעילה בעולם הסלולר בעיקר לטובת חיסכון עלויות ליצרן. מאידך היא עשויה להוות כלי מצויין לשיפור חדות והוזלת עלויות פיתוח גם בעולם הצילום המקצועי יותר.
  • Pixel Perfect – חוקרים באוניברסיטת אוקספורד חשפו פיתוח חדש בשם – Fast Pixel Shutter Imaging. בגדול, מדובר בתריס לכל פיקסל על חיישן התמונה. כל פיקסל יכול לקבל חשיפה בהתאם לצרכים שלו. נשמע טוב ומבטיח.

לבעלי Leica יתכן והקישורים הבאים יהיו שימושיים:

ראוי לציין כי גם התוכנה והפרופילים פותחו על ידי אותו אדם.

אלה השוקלים את הפורמט – Micro Four Thirds ישמחו על הסקירות של היצירה האחרונה של Panasonic:

הביצועים די  דומים לאחיותיה הקודמות, האריזה שונה במעט.
עדיין, אותי מלהיב בכל פעם לראות כמה הביצועים של מערכת הפוקוס של Panasonic קרובה למה שמקבול ב- DSLR רמת פתיחה.

50 שנה של "חקירה" ותסלחו לי על הקושי לתרגם – Fifty Years Of Exploration.
החבר'ה מ- National Geographic הכריזו כי כבר 50 שנה שהם "חוקרים" לאורכה ורוחבה של מערכת השמש שלנו בכלל וכדה"א בפרט.
כמובן, כדרכם בקודש, על תמונה טובה הם לא וויתרו. אם כבר קפצתם לבקר, שווה להתעכב על תחרות תמונת השנה.

תגים: , , , , ,