חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

Canon PowerShot S90

מאת:

כמעט ארבע שנים אחרי קודמתה, כשבודדים עוד זוכרים שהיתה סדרה שכזו, הכריזה קנון בחודש אוגוסט האחרון על ה- PowerShot S90. מבט חטוף בנתונים, יחד עם מראה המצלמה לא השאיר מקום לספק, מדובר באחות קטנה לשושלת ה- G המצליחה. צלמים מקצועיים וחובבים כאחד ראו במצלמות ה- G השונות הפתרון ליציאה "חמושה" מהבית אך עם זאת קלת משקל, ולכן עוררה המצלמה החדשה עניין רב. האם הצליחו קנון לשמור על האיכות והנוחות של סדרת ה- G, באריזה קטנה עוד יותר?

כבר עם הכרזתה של המצלמה היה ברור כי ה- S90 באה להשלים את מקבילתה בסדרת ה- G. השאלה שנשארה פתוחה מבחינתי היא איזו נישה של סדרת ה- G תשלים סדרת ה- S המתעוררת מחדש. על שאלה זו בדיוק אנסה לענות בביקורת זו.
מאחר ומאז יציאתה לשוק של ה- PowerShot S80, התקדמה הטכנולוגיה בקנון ובעולם הצילום בכלל בצעדי ענק, אין ספק שהשוואת המצלמה לקודמתה תהיה השוואה לא רלוונטית בעליל, הן מבחינת ביצועי המצלמה, נתוניה ה"יבשים" וכמובן תפעולה ועיצובה החיצוני. מסיבה זו, בחרתי להתייחס בביקורת אל המצלמה בפני עצמה, וגם לנסות ולהבין איך היא מתמודדת עם צילה של ה"אחות הגדולה", ה- PowerShot G11.
נתונים מרכזיים
• חיישן בגודל 1/1.7" בעל 10 מליון פיקסלים.
• מסך אחורי בגודל 3".
• עדשה עם טווח אורכי מוקד המקביל ל- 28-105 מ"מ על חיישן Full Frame.
• טווח רגישויות הנע מ- ISO 80 עד ל- ISO 3200.

עיצוב ותפעול

אם לשפוט את המצלמה לפי צורתה החיצונית, לפני הכל, ניתן לומר בודאות כי ניתן לקטלג אותה כמצלמה קטנה. אמנם היא לא מהמצלמות הקטנות ביותר שראינו בשוק, אך אין ספק שביחס למה שהמצלמה יודעת להציע, מדובר באריזה קומפקטית למדי. היה מסקרן מאוד לראות כיצד שילבו בקנון מצלמה קטנה, עם ידידותיות לצלם ומצבים ידניים.

אחיזה
אין ספק שבקניית מצלמה קטנה, הפשרה הראשונה תהיה נוחות האחיזה. ובמובן מסוים, על סעיף זה יכולה ליפול או לקום מצלמה. אחרי שימוש במצלמה, אני יכול להגיד בשקט שקנון עשו עבודה לא רעה בתחום. אמנם לקח לי זמן מה למצוא את ה"פוזה" שבה נח לי להחזיק את המצלמה בצורה יציבה (פס חיכוך כלשהו על צידה הקדמי של המצלמה היה יכול לעשות פלאים), אך בליטה קטנה שממוקמת בצידה האחורי עליון של המצלמה מצליחה להביא את האחיזה במצלמה ליותר מסבירה, בטח כאשר מדובר במצלמה שדי בקלות שכחתי שנמצאת אצלי בכיס.

בקרות

בנוסף לגלגלת האחורית וסידור הכפתורים הבסיסי שכמעט והועתקו מהסידור במצלמות ה- G השונות נתווספה טבעת כוונון בחלקה הקדמי של המצלמה. בנסיון שימוש ראשון בגלגלת, אני חייב להודות שלמרות תנוחת הידיים המוכרת לי מצילום במצלמות DSLR, במצלמה כה קטנה, השימוש בגלגלת היה מעט מאולץ. עם הזמן השימוש בגלגלת הפך להיות נוח יותר, אך עדיין אני בתחושה שההתלהבות הראשונית מהטבעת היתה מוגזמת.
למרות כל זאת, הטבעת אכן הוסיפה לא מעט נוחות תפעול. בעזרת לחצן הנמצא בראש המצלמה ניתן לשנות את תפקוד הטבעת לשלל אופציות שימושיות כאשר ברירת המחדל, ולדעתי גם האפשרות השימושית ביותר, היא מצב אוטומטי בו משתנה תפקוד הטבעת לפי מצב הצילום הפעיל. במצבים הידניים מתפקדת הטבעת בדיוק כמו גלגלת הבקרה השניה במצלמות ה- DSLR (זמן חשיפה במצב הידני, פיצוי חשיפה במצבים החצי אוטומטיים, ובמצבים האוטומטיים היא משמשת ל"הקפצת" אורך מוקד). אני חייב להודות שלא מצאתי שימוש אמיתי להיותה בקר נוסף לאורך המוקד. לעומת זאת, כגלגל שליטה שני, הטבעת הוכיחה את עצמה כיעילה למדי.
לא מעט תמהתי לפשר אותו כפתור, המשנה במהירות את תפקוד הטבעת. למעשה לא מצאתי צידוק אמיתי לכפתור שכזה, הייתי מעדיף לראות אופציה זו כפריט נוסף בתפריט המצלמה. בשמחה הייתי מיעד את הלחצן להיות לחצן הצגת התמונות לטובת פינוי לחצן תפעולי בגב המצלמה כמו נעילת חשיפה או בחירת שיטת מדידת האור שחסרו לי מאוד מהכרותי עם סדרת ה- G.
התלונה הראשונה שציין כל אחד שהחזיק את המצלמה היתה "חוסר אחיזה" בגלגלת האחורית. גם כאן, אני חייב להודות שהתלונות היו מוקדמות, שימוש לא רב במצלמה הרגיל אותי לשימוש בגלגלת המינימלית. אמנם לא מדובר בגלגלת הגדולה שאנו רגילים לראות על מצלמות הרפלקס של קנון אבל אחרי יום-יומיים עם המצלמה נושא "חוסר האחיזה" לא הטריד אותי כלל.

אפשרויות מיוחדות

בימינו, כשכל מצלמה זולה עוברת את עשרת מליון הפיקסלים, מצלמת בלי קושי מיוחד ברגישויות שפעם היו נחלת מצלמות DSLR יקרות במיוחד, וגודל המסך מוגבל כתוצאה מגודל המצלמה, מחפשים היצרנים את המאפיין המנצח שייחד אותן משאר המצלמות בשוק. לפניכם רשימה של הפונקציות הבולטות במצלמה:
• צילום עצמי – הצילום העצמי כבר מזמן ניתן להתאמה אישית ברמה זו או אחרת, הפעם קנון הגדילו לעשות, ונתנו למשתמש את האפשרות להחליט על זמן ההשהייה, מספר התמונות שיצולמו לאחר ההשהייה והשאירו לכם את האפשרות ליזום את הצילום רק כאשר יתווספו לתמונה פנים חדשות.
• בדיקת פוקוס – ניתן להגדיר את המצלמה כך שמיד לאחר הצילום, האיזור בו התמקדה המצלמה יוצג על מסך המצלמה בהגדלה, לטובת בדיקת חדות.
• התראת מצמוץ – בנוסף לאפשרות למקד את המצלמה לפי זיהוי פנים המוכרת לנו מאז כניסת ה-DIGIC III, התווספה אפשרות לקבל התראה על פנים שצולמו עם עיניים עצומות. יש לציין שבהרבה מקרים היתה זו התראת שווא, אך אני מכיר לא מעט אנשים שאפשרות כזו יכולה לעזור להם.
• הסרת עיניים בעיבוד שלאחר הצילום – מאז ומעולם הפלאשים המקדימים למניעת עיניים אדומות היוו מטרד לא קטן, קנון פתרו את הבעיה בעזרת אפשרות ש"צובעת" את עיניי המצולמים שזוהו כאדומות. מבדיקה שערכתי, האפשרות עובדת בצורה טובה למדי. אפשרות זו ניתנת להפעלה לפני הצילום או על תמונה שצולמה בעבר.
• עריכה שלאחר צילום – בנוסף לאפשרות להסיר עיניים אדומות, ישנן מספר אפשרויות עריכה לאחר הצילום. ביניהן: חיתוך התמונה, תיקוני בהירות לאיזורים בעיתיים ותיקוני גוון שונים.

עמודים: 1 2 3

תגים: ,