חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

Casio FH-100 – הצצה אל עתיד הצילום

מאת:

זה מצחיק אבל עתיד הצילום ישב לנו כל הזמן הזה מתחת לאף. קוראים לה FH100 והיא בת לחברת Casio, כן זו שאין לה חצי מושג בצילום מה הוא. אז מה פתאום דווקא Casio היא זו שמביאה את הבשורה של "עתיד הצילום"? ובכן, Casio היא החברה הראשונה שמסוגלת לתמוך חלקית בתכונות של חיישני הCMOS החדשים של סוני (וגם פנסוניק). וכאן זה נהיה באמת מעניין.

יכולות מרשימות

הCasio FH100 מצויידת בחיישן CMOS מהדור החדש. החיישנים הללו כוללים שיפור משמעותי ברגישות הודות לטכנולוגית ה-BSI. הטכנולוגיה הזו "הופכת" את הצד הרגיש לאור של החיישן כך שבעצם החלק האחורי, זה שמתחת לכל שכבות המתכת הוא זה שחשוף לאור. זאת בניגוד לחיישנים מהדור הקודם שבהם האור היה צריך לעבור דרך כל שכבות שמעל השכבה שמגיבה לאור. אבל זה לא מה שנותן לFH100 את התואר "המפוקפק" שבכותרת המאמר.

מה שמיוחד בחיישני הCMOS בכלל ובחיישנים מהדור החדש היא העובדה שהם מסוגלים להפיק תמונות בקצב שטרם נראה בעולם הצילום הצרכני. חיישן הSony IMX050 [הכרזה] לדוגמא, זה שיושב ב-FH100, מסוגל להפיק תמונות סטילס ברזולוציה מלאה של 10 מגה פיקסל בקצב של 50 תמונות לשנייה. כן, אתם שומעים נכון. 50 תמונות בשנייה, כאשר כל אחת מהן ברזולוציה המלאה של החיישן. זה בלתי נתפס, אבל אמיתי.

אבל זה לא הדבר היחיד שהחיישן הזה מסוגל לעשות. אם מתפשרים על הרזולוציה, אפשר לקבל הרבה יותר תמונות לשנייה. כך למשל, ברזולוציה של כמעט FULL HD אפשר לקבל 60 תמונות בשנייה ואם מתפשרים על רזולוציה של 1.11 מיליון פיקסלים אפשר לקבל קצב צילום של 120 תמונות בשנייה. בהמשך אפשר להגיע לקצב של 240 תמונות לשנייה ברזולוציה של 420 אלף פיקסלים ואם מתפשרים עוד קצת אפשר לקבל כמעט 500 תמונות בשנייה ברזולוציה של 220 אלף פיקסלים. מטורף, תסכימו איתי.

הטבלה למטה תעזור לכם לקבל את התמונה בצורה ברורה יותר. שימו לב שיש ירידה במספר הביטים לפיקסל ככול שעולם בקצב הצילום כדי לעמוד בקצבים.

ביט לפיקסל קצב צילום רזולוציה מצב פעולה
12 20 9.98M pixels (3648H × 2736V) תמונה מלאה
10 50 9.98M pixels (3648H × 2736V) תמונה מלאה
10 60 2.50M pixels (1824H × 1368V) מצב 1
10 120 1.11M pixels (1216H × 912V) מצב 2
9 240 420K pixels (1216H × 342V) מצב 3
9 480 220K pixels (1216H × 178V) מצב 4

האפליקציות

עם נתונים כאלה כל מה שנשאר זה להפעיל את הדמיון. בעזרת החיישן החדש ה-Casio FH100 (ומצלמות נוספות של Casio) מאפשרת לצלם לעשות דברים שמצלמות אחרות לא מאפשרות. למשל, כמה מצלמות קומפקטיות שאתם מכירים מסוגלות לעשות את הסרטון החביב הבא מיום העצמאות האחרון:

הסירטון מצולם ב420 תמונות לשנייה ברזולוציה של 224×168. נכון, הרזולוציה דלה אבל צילום של 420 תמונות לשנייה מסוגל להפוך נושא משעמם למסמר הערב. ומעבר לכך, אפשרות ההילוך איטי תספק לכם שעות של הנאה וחיפוש של נושאים חדשים שאולי יראו "מגניב" בהילוך איטי.
הינה דוגמא נוספת:

הסירטון הבא כבר צולם בקצב צילום של 1000 תמונות לשנייה (לא לגמרי ברור איך) ברזולוציה של 224×56, אבל האיכות כפי שאתם יכולים לראות בסרטון למטה כבר לא סבירה לחלוטין.

מעבר לקצבי הצילום האלו המצלמה מאפשרת לצלם קצב של 240 תמונות לשנייה ברזולוציה של 448×336 או בקצב של 120 תמונות לשנייה ברזולוציה של 640×480 וכן סרטונים רגילים בקצב רגיל של 30 תמונות לשנייה ברזולוציה של 720P. הדחיסה בכל מצבי הווידאו היא MJPEG, סוג דחיסה פרימיטיבי בעל איכות הדחיסה סבירה ומטה.

אפשרות מאוד מעניינת נוספת היא האפשרות להפיק תמונות ברזולוציה מלאה בזמן צילום ווידאו בעזרת כפתור מיוחד מאחורי המצלמה. כך שאפשר להסריט ווידאו ובאותו הזמן להפיק צילומי סטליס ברזולוציה גבוהה ללא הפרעה במהלך סרט הצילום. אפשרות זו מוגבלת ל-10 תמונות.

צילום תמונות

גם בצילום תמונות סטליס רגילות ישנן אפשרויות מעניינות וחדשניות. ישנה אפשרות לצלם 40 תמונות בשנייה ברזולוציה של 9 מיליון פיקסלים למשך 30 תמונות בלבד. לאחר הצילום יופיעו בכרטיס 30 תמונות שנלכדו במשך השנייה שעברה לאחר שהצלם לחץ על הכפתור. כך שלמעשה אפשר לצלם סט של תמונות סטילס ברזולוציה גבוהה ולבחור את הטובה ביותר לאחר מכן על המחשב (או במצלמה בעזרת התפריטים).

אפשרות נוספת נקראת Best Shot. באפשרות זו המצלמה מתחילה לצלם תמונות ברזולוציה של 9 מיליון פיקסלים כבר כאשר כפתור המחשף נלחץ לחצי מהלכו. המצלמה אוגרת רק מספר תמונות מוגבל בזיכרון כאשר תמונות ישנות נמחקות אוטומטית. ברגע שהצלם לוחץ על המחשף עד סוף מהלכו המצלמה תאגור לכרטיס הזיכרון כמה תמונות מלפני לחיצת המחשף, את התמונה שצולמה בזמן לחיצת המחשף וכמה תמונות לאחר לחיצת המחשף. כך שקשה "לפספס" את הרגע.

צוואר הבקבוק ועתיד הצילום

חדי העיין וודאי שמו לב שיש פער מסויים בין היכולות שהחיישן מציע בפועל והיכולות הקיימות במצלמה. למשל, בעוד שהחיישן מסוגל ל-10 מיליון פיקסלים ב-50 תמונות לשנייה לזמן לא מוגבל, המצלמה מסוגלת לספק רק 9 מיליון פיקסלים ב-40 תמונות לשנייה למשך 30 תמונות בלבד.

הסיבה לכך היא מעבד התמונה. אם נחשוב על זה לרגע, החיישן מפיק 10 מיליון פיקסלים, בקצב של 50 תמונות לשנייה וללא מגבלת זמן. בחישוב פשוט מדובר ב500 מיליון פיקסלים בשנייה אחת! 500 מיליון בשנייה! מישהו צריך לטפל בכל הפיקסלים הללו, מישהו צריך להזיז אותם, לעבד אותם, לחשב אותם, לשמור אותם. מדובר במשימה אדירה שאין לקחת אותה כמובן מאליו.

Casio השקיעו במעבד תמונה אשר מסוגל לעמוד חלקית במשימות הללו. וזה מאוד הגיוני. הרי מי יקנה מוצרים של חברה כמו Casio, אלה שעושים שעונים וקופות, בלי איזה גימיק או יכולות מרשימות במיוחד? אז Casio הם הראשונים ואולי המובילים, אבל מה עם העתיד? מה המצב אצל יצרני המצלמות האחרים?

ובכן, זה אולי לא יפתיע אתכם כשאומר שלסוני יש כמה דגמים שעושים שימוש בבדיוק אותו החיישן כמו ב-FH100, דגמים שאפילו מאפשרים צילום ווידאו ב-1080i בקצב של 60 תמונות לשנייה. אולם למצלמות הללו אין אפשרויות צילום בקצב של 50 או 40 תמונות לשנייה, 10 תמונות לשנייה הוא הקצב המירבי שסוני מסוגלת לספק נכון להיום. אך זה הולך להשתנות. אולי לא בדור הזה של מעבדי התמונה ואולי אפילו לא בדור הבא, אבל זה יגיע.

יותר מעניין לבחון את מה שקורה בתחום הDSLR או המיקרו 4/3. כל חיישני ה-CMOS במצלמות הללו מסוגלות להפיק יותר תמונות לשנייה מאשר הקצב שהמצלמות מאפשרות כיום. כמו כן, החיישנים מסוגלים לעמוד בקצב הרבה יותר גובהה של צילום ווידאו מאשר זה שהמצלמות מציעות היום (למרות שכיום זה אפשרי חלקית גם בCCD). ככול הנראה, צילום ווידאו בהילוך איטי הוא הדבר הבא במשפחת ה-DSLR ואף סביר שמצלמות המיקרו 4/3 יאפשרו זאת קודם לכן. בנוסף, קצב צילום מהיר במיוחד כמו 20 או 30 תמונות לשנייה ברזולוציה מלאה יגיע גם הוא למצלמות הDSLR. אך זה, האחרון ישא מחיר כבד. זה לא סביר שסגר מכאני יהיה מסוגל לעמוד בקצבים כה מהירים ולכן יצרני המצלמות יהיו חייבים להסתמך על ה-rolling shutter, הסגר האלקטרוני של חיישני ה-CMOS אשר מעוות את התמונה בתנועה מהירה כתופעת לוואי. אגב, כנראה שיגיע שלב מסויים שבו יצרני החיישנים יצליחו לפתור את הבעיית הסגר האלקטרוני של חיישני ה-CMOS, כך שבעתיד הרחוק, גם החתיכה המכאנית שנקראת "סגר" תעלם מן העולם.

ובכן, הנה לכם העתיד, זמין היום חלקית ב-Casio FH100. צילום ווידאו בהילוך איטי יאפשר לכם שעות של הנאה, 40 תמונות לשנייה ברזולוציה גבוהה יאפשרו לכם לבחור את התמונה הטובה ביותר אחרי הצילום ושליפת תמונה ברזולוציה מלאה בזמן הסרטת סרטי צילום ללא הפרעה יאפשרו לכם לעשות עבודה עיתונאית אמיתית. רק תדמינו כמה מדהימות יהיו אפשרויות כאלה במצלמת רפלקס מקצועית עם עומק שדה רדוד ואיכות תמונה גבוהה. אל דאגה, זה מגיע.

המצלמה כמצלמה

אם מפשיטים את כל יכולות הווידאו המיוחדות וקצב הצילום המהיר, אני חייב לומר שלא נשאר עוד הרבה. הכוונה באמת טובה, ורואים ש-Casio השקיעו מחשבה רבה כדי להכניס את המצלמה הזו לקטגוריה של המצלמה הקטנה לצלם המקצועי. למשל, ניתן לשמור אפשרויות כמו מצב הזום, מיקוד, פיצוי חשיפה וכדומה גם לאחר הכיבוי, המצלמה מצלמת קבצי DNG כך שהיא כבר עם חצי רגל בתיק הצילום של הצלם המתקדם, אין מצב P, רק M,S,A ואולי בצדק, העדשה די רחבה כאשר היא מספקת זווית ראיה של 24 מ"מ (בהשוואה לפורמט 35 מ"מ), ישנו כפתור נפרד לקצב צילום מהיר וכפתור נפרד לצילום ווידאו, ויש אפילו בורר מכאני בין מצב צילום ווידאו רגיל ומצב צילום ווידאו בהילוך איטי. נחמד.

אבל יש גם את אותם הדברים שיכולים להוציא אותך מדעתך. הדלקת המצלמה דורשת יותר מידי זמן, כתיבת קובץ DNG איטית מעבר לגבול הסביר (מעל 10 שניות), לזום דרוש המון זמן להגיב לפעולות הצלם ודרושים די הרבה קליקים בתפריטים רק כדי לשנות את הסגר או הצמצם. איכות הסרטים שהמצלמה הזו מפיקה היא לא יותר מסבירה אך איכות התמונה במצב סטילס דווקא בסדר. חבל מאוד שיכולות צילומי התקריב כל כך דלות מפני שבשילוב עם אפשרות ההילוך האיטי, יכולות צילומי תקריב טובות היו עושות את המצלמה הזו להרבה יותר מעניינת.

אם מסתכלים על החבילה השלמה, הייתי ממליץ על המצלמה הזו למי שבאמת רוצה להציץ לעתיד עולם הצילום כפי שהוא יהיה בעוד מספר שנים. אם אתם לא מתכוונים להשתמש בכל האפשרויות הייחודיות שיש למצלמה הזו, הייתי מוותר על התענוג. כמצלמה פשוטה היא לא מומלצת. אבל אם תחליטו אחרת, מצפות לכם שעות על גבי שעות שבהן תחזרו לשנות העשרה בניסיון לראות איך החיים נראים כאשר מתקרבים למהירות האור.

אם החלטתם שאתם רוצים את המצלמה נשמח אם תתמכו באתר זה ותרכשו אותה לאחר לחיצה על הלינק באתר B&H.

סרטונים נוספים

תגים: ,