מאגר ICC של מעבדות צילום בישראל

מאת:

אתר Dry Creek Photo פתח ביוזמה מצוינת, שבה הוא מספק מאגר של פרופילי ICC למכונות ספציפיות בשוק מכל העולם, כדי שהצרכן יוכל לכייל את המערכת שלו לפי המכונה הספציפית שבו הוא נוהג להדפיס את תמונותיו.
מה הכוונה?
בעל מעבדת צילום, שברשותו מכונת מיני לאב דיגיטאלית מסוג Fuji Frontier או Noritsu, יכול להוריד מן האתר קובץ המכיל טבלת כיול ולהדפיס אותו במכונה שלו. את התוצאה עליו לשלוח לאתר (במעטפה דרך הדואר הרגיל למי ששכח מה זה) בצירוף סכום סמלי (99$ לשנה). לאחר מכן טבלת הכיול שהדפיס נמדדת בדנסיטומטר לקביעת ערכי הצבע (דנסיטומטר- מכשיר המסוגל למדוד ערכי דחיסות או החזרה של אורכי גל מחומר מסוים). מן הערכים האלה יוצרים פרופיל ICC אשר משקף את המכונה שברשותו. הפרופיל אז נוסף למאגר הפרופילים באתר וניתן להורדה על ידי כל אחד. כך אמור בעל המעבדה לספק ICC מותאם אישית לקהל הצרכנים, היכולים לכייל את המערכת שלהם במידה מדויקת מאוד למכונה שלו, ולצפות לתוצאות הטובות ביותר ללא האכזבה הרגילה כשהצבעים יוצאים לא כפי שרצו.

האתר כבר מכיל הרבה מאוד פרופילים ממדינות רבות בכל העולם, ואפילו מישראל!
כרגע תחת הקטגוריה "ישראל" קיימת רק מעבדה אחת מרחובות, אשר מחזיקה במכונת Noritsu מדגם 2901 המשתמשת בשני סוגי ניירות מסוג קודאק:
Kodak Professional Glossy
Kodak Professional Matte
המעבדה נקראת Super Color- "סופר קולור", והיא ממוקמת ברחוב הרצל 115 , רחובות.
אני עושה "פרסום חינם" למעבדה בכיוון שאני מאמין בדרך הזאת של עבודה, ולדעתי כל המעבדות בארץ צריכות ללכת בדרכה. לכן, כל מעבדה שתיצור לעצמה פרופיל בדרך זאת או אחרת, מוזמנת לשלוח לי דוא"ל ולקבל ידיעה על כך באתר. בעקרון, צרכנים הרוצים ליצור פרופיל למעבדה בה הם נוהגים לבקר, מוזמנים לעשות זאת גם כן, בחינם. אך, כמובן ללא עדכון חודשי, וללא הידיעה על מועד פרסום הפרופיל (מסתבר שהם מאוד עסוקים כשלא משלמים להם).

ישנה רק בעיה אחת לכל אלה שרוצים לשלוח כיול לבד. מכונות מהסוג הזה עוברות סידרת כיולים בכל בוקר, מפני שמספיק שינוי במצב הכימיקלים או במצב הלייזרים (או מקור האור), כדי להוציא את המכונה מכיול, ולכן בכל בוקר, מודפסת טבלת כיול קטנה הנמדדת על ידי המכונה וקובעת את מידת הסטייה של המכונה ביחס לאתמול וביחס לכיול הראשוני. מידת הסטייה אז מתוקנת באופן אוטומאטי על ידי מחשב המכונה. כך שהמכונה תמיד נשארת מכוילת לערכים הרצויים. הבעיה נוצרת כאשר בעלי החנות מחליפית את סידרת הנייר, שכן כל סידרת יצור היא בעלת מאפיינים משלה, והפרופיל שיצרתם יהיה חסר משמעות.
ולכן רצוי שהמעבדה עצמה תרכוש את השירות המלא, וכך תוכל לספק פרופיל לכל סוג וסידרת נייר, ובזה לספק איכות ללקוחותיה.

ICC על רגל אחת :
אחת הבעיות כיום בנוגע לעיבוד ממוחשב וצילום דיגיטאלי הוא מרווח צבעים. לכל מכישור המסוגל ליצר או להציג תמונה יש מרווח גוונים משלו. כאשר ננסה להדפיס תמונה שצולמה במצלמה עם מרווח גוונים מסוים במדפסת בעלת מרווח גוונים שונה, נקבל הדפסה בעלת צבעים השונים לגמרי מהכוונה, או מהמצלמה.
ICC בא כדי לסנכרן את שני הגורמים האלו לאותו טווח הגוונים כך שאת טווח הגוונים שהמצלמה מצלמת המדפסת גם תדפיס. התהליך נעשה על ידי קובץ המציין טווח גוונים מסוים, שמתווסף למערכת בדרך זו או אחרת.

לפני כמה שבועות פרסמתי ידיעה על אתר שמספק פרופילים כללים למכונות הללו, כאן.
למאגר הפרופילים של האתר, הדף של ישראל. לדף הראשי של האתר.

תגים: