חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

Olympus E-PL1 בסקירה

מאת:


הE-PL1 היא הגרסה הזולה והפשוטה יותר של אולימפוס למשפחת ה4/3 שהולכת וצוברת פופולאריות. בהחלט מרגישים שאולימפוס התאמצה להוריד את מחיר המצלמה. E-PL1 עולה 550$ בארצות הברית, מחיר שממקם את המצלמה ישר בבטן הרכה של מצלמות הכניסה בעולם הDSLR. למרות המחיר, אני חייב לציין שיצאנו מעט מבולבלים באשר למה המצלמה הזו אמורה להיות. לקחנו את הE-PL1 לכמה ימים כדי להפיק סרטון קצר הסוקר את המצלמה ויש לנו כמה מסקנות מעניינות.

סקירה

מילים נוספות

החלק המכאני בהחלט יורד למכנה המשותף הנמוך ביותר. למרות שהגוף מספק הרגשה של מעט יותר מצלמת P&S פשוטה, השליטה על המצלמה כבר לקוחה מעולם הP&S של ממש. בהעדר אפילו גלגל מכאני אחד השליטה על הצמצם והסגר נעשת רק דרך ארבעת הכפתורים הפשוטים שבאחורי המצלמה. בברירת מחדל הכפתורים הללו שולטים על מצבי הצילום השונים כמו שליטה על המבזק, איזורי המיקוד ועוד. כדי לקבל שליטה על הצמצם והסגר יש תחילה ללחוץ על כפתור פיצוי החשיפה (הכפתור העליון) רק כדי להכניס את המצלמה למצב שבו ארבעת הכפתורים שולטים על הצמצם והסגר. סיוט של ממש.

אפשר לומר אם כן, שהמצלמה הזו אינה מיועדת לקהל הרציני, זה שרוצה לקבל את שליטה מלאה לידיו. זו מצלמה לקהל החובב, זה שקונה מצלמות כמו ה Nikon D3000 למשל. אולם סיור קל בתפריטים מגלה שפונקציונלית, המצלמה הזו בעצם מסוגלת לעשות הרבה יותר ממה שהקהל החובב דורש או בכלל צריך לחשוב עליו. למשל, ניתן למצוא בתפריטים אפשרויות מתקדמות כמו לשלוט בערך שממנו מתחילה התמונה להבהב כדי להציג איזורים שבחשיפת יתר או חסר. מוזר לא פחות, ישנה אפשרות לשלוט על הDPI שנרשמות בו התמונות. אילו רק חלק קטן ממגוון אפשרויות מתקדמות שצלם חובב אפילו לא חשב שהוא צריך.
שלא תבינו לא נכון, אני בעד אפשרויות מתקדמות, וכמה שיותר מהם. אבל אם המצלמה הזו מיועדת לקהל החובבני ביותר זה יהיה יותר מהגיוני לספק פשטות ואלגנטיות בהפעלה עם ממשק נעים לעיין וקל להבנה. קחו את הNikon D3000 לדוגמא, מצלמה פשוטה, נוחה וקלה להבנה. אין מילה בתפריט או אפשרות מיותרת שהצלם החובב אינו צריך במצלמה מסוג כזה. כבר בהדלקת המצלמה רואים כמה מהחשבה השקיעה ניקון בD3000.

עם הE-PL1 לעומת זאת, נראה שאולימפס ניסתה להשקיע הרבה פחות מחשבה מניקון לכיוון הצלם החובב כדי לעשות את המצלמה הזו לידידותית יותר.  מה שיש לנו כאן, אם כן, זו מצלמה מבולבלת שאינה מתאימה באופן משולם לפלח מסויים בשוק. אפשרויות מתקדמות ביותר נעולות בגוף P&S מגודל ומעט חסר השראה.

אי אפשר להתעלם אומנם מהערך הכספי שהמצלמה הזו מספקת. מדובר במצלמת 4/3 לכל דבר עם חיישן גדול, מערכת ייצוב תמונה מובנת, ווידאו ברזולוציה של 720P (בפורמט MJPEG אומנם) במחיר של 550$. אם אתם צלמים רציניים שרוצים להיכנס לתחום ה4/3 ומוכנים לסבול את הגוף המעט מגושם מודבר בעיסקה לא רעה. אם אתם צלמים חובבים שמחפשים משהו קטן, פשוט ואיכותי כדי לכוון ולצלם, המצלמה הזו לדעתי מעט מבלבלת.

תגים: ,