חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

Lightroom 3.0 שוחררה, 10 חידושים שאנחנו אוהבים

מאת:

אדובי שחררה היום את Lightroom 3.0 לאחר זוג גרסאות בטא פומביות (וכמה עשרות גרסאות בטא פרטיות). מאז Lightroom 1.0 אדובי הצליחה לשנות לחלוטין את סביבת העבודה של מיליוני צלמים בעולם, וכן, גם את סביבת העבודה שלי. גרסה 3.0 מוסיפה לתוכנה שלל חידושים ותכונות חדשות יחד עם הרבה מאוד חיזוקים למודלים ישנים. אדובי כתבה מחדש את החלקים שקשורים לביצועי התוכנה כך שהגרסה החדשה מרגישה מהירה יותר מקודמתה. בסקירה זו לכבוד יצאתה הרשמית של התוכנה אציג את 10 התכונות האהובות עלי בגרסה 3.0.

1. תיקוני עדשות – גם בלייטרום

תכונה זו כבר קיימת בACR 6.1 ולכן לא קשה לנחש כי גרסה 3.0 של לייטרום תספק גם היא תיקון עיוותי עדשה. המערכת עובדת על פרופילי עדשה מיוחדים שמכילים סט הוראות תיקון לתוכנה. לייטרום 3.0 מגיעה גם סט חביב של פרופילים ואדובי מבטיחה להמשיך לעדכן את המאגר בהמשך. אם לא מצאתם את הפרופיל המתאים, המאגר של אדובי מכיל פרופילים שמשתמשים אחרים יצרו או שאתם יכולים לייצר פרופיל עדשה לבד.

2. תיקון עדשות ידיני

בנוסף לתיקון האוטומטי לייטרום עדיין מאפשרת לתקן עוותי עדשות באופן ידני. לכלים הישנים, תיקון עיוות כרומטי ותיקון האפלה התווספה האפשרות לתקן עיוות מרחבי ואפילו תיקון פרספקטיבה!

3. מודל ייבוא חדש

בגרסה החדש אדובי עצבה מחדש את מודל הייבוא, הוא גדול יותר, מסודר יותר ויפה יותר. בנוסף, ניתן לגרור אליו קבצים בחוץ – משהו שלא עבד בעבר.

4. מנוע עיבוד תמונה חדש!

מנוע עיבוד חדש זה בדיוק מה שאדובי הייתה צריכה, המנוע הקודם היה תקוע אי שם בתחילת העשור וכאשר השוק התקדם רק אדובי נשארה מאחור. המנוע החדש שם את לייטרום ישר בתוך הקו הראשון של איכות תמונה מודרנית. לזה ציפיתי כבר הרבה מאוד שנים ואני מאוד שמח שזה סוף סוף כאן. התמונה למטה צולמה עם Nikon D300 ברגישות של 6400ISO.

5. תמיכה בICC בייצוא

לייטרום 3.0 תומכת בייצוא תמונות עם ICC מוגדר אישית. ניתן לבחור כל קובץ ICC, כך שאפשר לייצא תמונות למרחבי צבע אחרים חוץ משלושת מרחבי הצבע של לייטרום – sRGB, aRGB וProPhoto.

6. ייצוא לפי גודל קובץ

אפשרות חדשה מעניינת נוספת בפאנל הייצוא היא האפשרות להתאם את דחיסת קובץ הjpg לגודל קובץ. כל למשל אפשר לקבוע של כל התמונות יהיו לא יותר גדולות מחצי מגה והדחיסה תעשה בהתאם. נהדר לצורכי יציאת עותקים קלים לצורכי ארכיון.

7. צילום מתוך Lightroom

הגרסה החדשה מאפשרת צילום מתוך התוכנה. כרגע רק מצלמות ניקון וקנון נתמכות, וגם התמיכה בהן מוגבלת למהירות סגר, צמצם ורגישות בלבד. אבל זו בהחלט התחלה מבורכת.

8. גרעיניות

אפקט נחמד שהתווסף ללייטרום 3.0 הוא הגרעיניות. ניתן להוסיף לתמונה גרעיניות כדי ליצור אפקט מעניין או כדי לגרום לתמונה להיראות טוב יותר ברגישיות גבוהות. על עוצמת וגודל הגרעיניות ניתן לשלוט בעזרת הבקרים החדשים שמספקים שליטה טובה למדי מגרעיניות דקה ורכה לגדולה וכבדה.

9. ווידאו!

כצפוי, לייטרום מסוגלת עכשיו לטפל בקבצי ווידאו. ניתן לייבוא קבצי ווידאו לתוכנה וניתן לקטלג אותם, אך לא ניתן לערוך קבצי ווידאו והצפיה נעשת בעזרת תוכנה חיצונית.

10. נקודות חופשיות בכלי הCurve!

סוף סוף, אפשר להוסיף ולהזיז נקודות בכלי העקומה של לייטרום באופן חופשי. הדרך הישנה עדיין קיימת, אבל החופש מובטח למשתמשים מתקדמים. איזה כיף!

קריאה נוספת