קודאק מכריזה: עידן ה CMOS הגיע… DCS Pro 14n

מאת:

בתערוכת פוטוקינה האחרונה, קודאק הציגה מצלמה "שערורייתית" ממש שגרמה להמון רעש והתקבצויות קהל, בזכות כמה עובדות חשובות כאשר מדברים על מצלמות רפלקס דיגיטאליות – שבב CMOS בעל 13.89 MP, בגודל מלא.
קודאק החליטה שלשוק היה מספיק עם שבבים מסוג ה CCD שהיו ועדיין קשים ויקרים ליצור, עקב הסביבה הסטרילית שיש ליצר בכדי לייצר אותן. מהסיבה הזאת ועוד הרבה קודאק החליטה ללכת בדרך חדשה: CMOS.
שבב זה מיוצר בתהליך הרבה יותר זול ופשוט יחסית בדיוק כמו כל שאר מוצרי האלקטרוניקה.
לאחר שנים רבות של פיתוח, יצרני השבבים הצליחו ליצר שבבי CMOS שמצליחים להגיע אם לא לעבור באיכות התמונה את שבבי ה- CCD.
נכון, פעמים רבות אנשים רבים מקשרים CMOS לאיכות ירודה ורעש גבהה, אך זהו כבר אינו המצב. בגלל פשטות הפעולה של שבב ה- CMOS, קודאק חושבת שיהיה יותר קל לפתח את המוצר ולהגיע איתו לרמות גבוהות בהרבה מהרמות שיהיה ניתן להגיע בעזרת ה- CCD.
קודאק מצהירה, עידן ה- CMOS הגיע….

המצלמה החדשה של קודאק, קידמה את השוק בצורה די מדהימה, חוץ מהמראה המלהיב, ושלל האפשרויות, היא בעלת שבב חדש בגודל מלא של  סרט צילום 35 מ"מ רגיל. עובדה זו מקנה לצלמים להשתמש בזווית ראיה רחבה בדיוק כמו במצלמות הסרט הרגילות שלהם, ללא הצורך בהכפלת האורך מוקד בהפרש, עקב שבב קטן יותר שהיה יוצר משטח סרט קטן יותר ומגדיל את זווית הראיה של העדשה כמו ברוב מצלמות רפלקס דיגיטאליות. כעת, צלם יכול להשתמש בעדשות שכבר יש לו, בדיוק מאותה הסיבה שהוא קנה אותן.
כמובן, עם 6 MP ניתן להגיע לתוצאות מרשימות, אבל 14 MP? זהו היא יותר מהכפלה של הכמות.
כמות כזו גדולה של נתונים מספיקה בהחלט בכדי לאסוף מידע צבע מדויק, והצורך בפילטר בכדי למנוע או לטשטש בעיות צבע הוא אפסי, ולא הורכב בכלל על החישן, התוצאות אמורות להיות חדות וחיות. חוץ מהחיישן החדש והמרשים המצלמה מאבזרת בשלל אופציות חשובות ויעילות שתוכלו לעיין במפרט המצלמה במאגר. אחד האופציות היותר מעניינות הוא הקובץ החדש של קודאק, הפורמט הזה ניקרא ERI-JPEG, והוא עובד בדיוק כמו קובץ JPEG רגיל, אבל מסוגל לשמור 12BIT של צבע, ושני אפשרויות של פיצוי חשיפה וטווח צבעים לעיבוד מאוחר יותר. כך, צלם יכול לצלם תמונות מבלי לתפוס ברבה מקום, ולתקן אותן מבחינת צבעים וחשיפה מאוחר יותר במחשב. בדיוק כמו RAW, רק שהקובץ לא מצריך עיבוד מאחר שהוא כבר מעובד במצלמה.

אין ספק שקודאק עשתה עבודה מצוינת, למרות שהמצלמה לא יצאה עדיין לשוק, כבר ניתן להזמין אותה מראש ובמחיר של 4000$, שזהו בערך המחיר של ה- Nikon D1X שקשה להגיד עליה שהיא מתחרה.

קישורים בנושא:

תגים: ,