חדשות הצילוםביקורת מצלמותמאמרים על צילוםפורום צילום d-spot.co.il  

DxO OpticsPro

מאת:

DxO Optics Pro הינה תוכנה חדשה יחסית שעדיין בחיתוליה. חברת DxO הציגה בתערוכת PMA 2004 תוכנה חדשנית אשר לטענת החברה, מסוגלת לתקן עיוותי עדשות וחדות באופן משמעותי. כך מבטיחה החברה, עיוותים כרומטיים, עיוותי כרית/חבית, עיוות אפלה וחדות יפתרו בקלות בעזרת התוכנה ללא הצורך לתיקון ידני כלשהו.

הדבר לא בא בקלות, כדי לבצע את הבלתי יאומן בעזרת תוכנה יש להעביר כל שילוב של מצלמה ועדשה דרך עשרות אם לא מאות ניסויים הכוללים צילום טבלה מיוחדת המכילה עיגוליםהמסודרים באופן מיושר. צילום הטבלה מתבצע במרחקים שונים תוך כדי בדיקה של צמצמים שונים, אורכי המוקד, רגישויותשונות ואפשרויות העיבוד שיש למצלמה להציע. אלמנטים כמו רעש המופק על ידי המצלמה יכולות החידוד השונות ועיבוד התמונה נרשמים באופן מדוקדק. חישוב מתמטי מיוחד מחשב את כל הנתונים שהתקבלו בשילוב עם סטיית הפרטים בכל ערוצי הצבע (להערכת סטיות כרומטיות) ומפיק בפרופיל מיוחד אשר מייצג את העדשה והמצלמה.
כך, כדי שהקסם יפעל, על התוכנה לקבל את כל האינפורמציות הצילום דרך הEXIF או דרך המשתמש במידה והמצלמה אינה מפיקה נתון EXIF מסוים.

DxO לאט לאט מוסיפה עוד ועוד עדשות ומצלמות לרשימת הפרופילים האפשריים. מודל המכירה של החברה בנוי בצורה כזו שהוא מחולק לכמה מחלקות. תחילה המשתמש נדרש לרכוש את מנוע DxO Optics Pro אשר עליו המשתמש נדרש לשלם בנפרד. לאחר מכן, ניתן לרכוש פרופילים ספציפיים של מצלמות שונות על כל מצלמה, בעלות נפרדת . נראה, כי DxO מקטלגת את המחיר לפי רמת המצלמה בשוק, למשל לCanon EOS300D תשלמו 49$ בלבד. אולם עבור מודל של Canon EOS 1D Mark II תדרשו לשלם 119$. השלב הבא, הוא רכישת פרופיל לעדשות אשר ישלים את הערכה ויאפשר להתחיל לעבוד. המחיר הנוכחי לפרופיל אחד של עדשה נא בסביבות ה100$ כך שלכל הערכה, הכוללת עדשה, מצלמה ומנוע תשלמו לפחות 200$.

DxO מרשה לעצמה לדרוש הרבה על מוצריה. יש לקחת בחשבון כי זו לא עוד תוכנה אשר מתקנת עיוותים על ידי השוואת שכבות צבע בתוך הקובץ. DxO Optics Pro עושה זאת לאחר בחינה מדוקדקת של כל עדשה ועדשה.

אז כמה בדיוק המערכת הזו שווה?

אני מוכרח להגיד. די התרשמתי מהיכולות של התוכנה. עוד יותר מכך, מאוד התרשמתי מהדרך שבה העניינים מתוכננים, DxO בהחלט מנצלת עד הסוף את העידן הדיגיטלי כאשר היא עושה שימוש בנתונים גולמיים כמו מרחק צילום, רגישות, חידוד, נתונים שרק מצלמה דיגיטלית (ולא תמונה סרוקה) יכולות לספק. ויותר מכך, זאת באמת הפעם הראשונה שאנחנו רואים תוכנה שתוכננה במיוחד לביצועי העדשה/מצלמה.

לא את כל הסוגי העיוותים ניתן לתקן. התוכנה מתמחה בעיוותים אשר מבוססים על המישור הגיאומטרי של התמונה. עיוות חביתי/ כריתי יהיה העיוות שיתוקן באופן הכי משמעותי כאשר התוכנה תיישר את התמונה בהתאם לפרופיל המצורף אשר נבנה בדוגמאות אמיתיות. לא כל עיוות כרומטי ניתן לתיקון, רק עיוות Lateral אפשרי מפני שהוא נוצר ממיקום שונה של ערוצי הצבע בקובץ, בדרך כלל בעדשות זולות יותר. מאחר והחברה עושה פרופיל גיאומטרי לעדשה, תיקון העיוות הוא עניין פשוט של כיוון מחדש מיקום רשת ערוצי הצבע. עיוות כרומטי בצידי התמונה לא ניתן לתיקון.
אפלה בצידי העדשה גם היא מתוקנת היטב אך רק כאשר היא נובעת מאופי אופטי של המצלמה והעדשה ולא מסיבות שנובעות מהסתרה פנימית בתוך העדשה. חדות אופטית היא דבר שניתן לתיקון בעזרת השוואה גיאומטרית כאשר מידע זולג אל מעבר לגבולותיו. יש הרבה פרמטרים לחדות בשרשרת, התוכנה מסוגלת לטפל רק בבעיות חדות שקשורות באופטיקה ולא כתוצאה של תנועה או מיקוד לא נכון.

התוכנה

DxO מספקת כרגע רק את מנוע הJPEG אשר מסוגל לעבד רק תמונות שמגיעות ישרמהמצלמה. DxO מבטיחה להוציא מודל RAW כבר בתערוכת פוטוקינה 2004 אשר קרבה ומגיעה. אני חייב להעיר כי אני מאוד מצפה לגרסת הRAW. עדיין לא ברור כיצד בדיוק הדבר יעבוד. האם התוכנה תעבד קבצי RAW בעצמה או שתקבל גרסאות TIFF? בכל אופן, האפשרות לעבד 16 BIT בהחלט חסרה. כרגע מנוע הJPEG, לפחות לצלמים המקצועיים, מאפשר רק לשפר תמונות שלא נועדו לעיבוד נוסף.

התוכנה פשוטה, גרור מספר קבצים לתוכנה, סמן איזה תיקונים תרצה לעבד והקסם מתחיל לעבוד. התוכנה מאפשרת שמירת קבצי JPEG וTIFF תוך כדי אפשרות סימון ליעד הקובץ. לאחר העיבוד, התוכנה תפתח את התמונה בחלון תצוגה מיוחד אשר יאפשר צפיית לפני/אחריבנוחות ובמהירות. אני חייב להודות כי תחילה, לא האמנתי לתוכנה. הייתי חייב לעלות את התוצאות בתוכנת פוטושופ כדי לאמת את מראה עיני.

התוצאות

כרגע, אין לDxO ארסנל גדול במיוחד של עדשות ומצלמות. אך הסליק אמור להתפתח ולגדול רבות בשנה הקרובה במיוחד כאשר גרסת הRAW תצא וודאיתפתה צלמים מקצועיים רבים לרכוש את החבילה.

בדקנו זוג חבילות. האחת, עם מצלמה אשר מפיקה קבצי JPEG בעיתיים אך בשילוב עם עדשה טובה- Nikon D100 ועדשת Nikkor 50mm 1.4D. המצלמה השנייה היא הCanon EOS300D אשר מפיקה קבצי JPEG מצויינים אך בשילוב עם עדשה בעיתית- עדשת הקיט Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6.

Nikon D100 + Nikkor 50mm 1.4D

DxO לא מחייבת לתקן את כל האפשרויות הקיימות. בתמונה הבאה, בחרנו לתקן רק את עיוותי פרספקטיבה כמו כרית וחבית.

הערה:מעבר עם העכבר על התמונה יציג לפני ואחרי התיקון

Normal Sharpening 1/400- f8
הורד גרסאות דוגמא מלאות
גרסת לפני (3MB) גרסת אחרי (4MB)

התוכנה מסוגלת לתקן רק חדות אופטית. כלומר, מצבים בהם היה טשטוש כתוצאה ממיקוד לא נכון, עומק שדה או תנועה לא יהיו אפשריים לטיפול. יש לזכור, כי החברה בוחנת את העדשה בזמן צילום נכון, ולא תחת תנועה או בעיות מיקוד. שמו לב, כמה קשה לשפוט שיפור אופטי כאשר מנוע הJPEG של הD100אינו מפיק קובץ באיכות מירבית. יש לזכור כי ממרחק כזה הNikkor 50mm מתפקדת במיטבה.

Normal Sharpening 1/125- f8
הורד גרסאות דוגמא מלאות
גרסת לפני (3MB) גרסת אחרי (4MB)

בתיקון הבא ניסינו את התוכנה בכל האפשרויות. ישור, תיקון האפלה בפינות ושיפור חדות. בתוצאות מעניינות ביותר כאשר נראה שהקובץ שופר היטב. ישנם מעט הילות חידוד אשר אינם נראות בגודל ההדפסה כך שבסה"כהחדות טובה. התוכנה מצליחה להוציא יפה מאוד מידע מהפינות כפי שניתן לראות. מומלץ להוריד גרסאות מלאות ולבחון היטב. יש הרבה מה לראות.

Normal Sharpening 1/500- f8
גרסת לפני (3MB) גרסת אחרי (4MB)

עמודים: 1 2

תגים: , , ,